Niečo o Dežovi

04.09.2017 | Domov


Niečo o Dežovi


Mal päďesiat, keď stretol Beatles. Ale nekončil kariéru, naopak, chytil elán a spústu nápadov. Urobil viac záberov Beatles, ako ktorýkoľvek iný fotograf. Bol pri tom, keď nahrávali svoj prvý album. Bol pri tom, keď niekde vystupovali. Bol pri tom, keď sa im prihodilo niečo významné.

Kto bol tento muž, ako sa dostal, kam sa dostal a kde začínala jeho púť?

V štiavnickej matrike sa uvádza, že dňa 24. mája 1912 sa Kornélii a Lajosovi Hoffmannovi, židovského pôvodu. Súrodencov nemal. S rodičmi býval v dome Pod Červenou studňou, no potom čo otec zomrel, presťahovala sa matka so synom do Žiliny. Dežo tu chodil do ľudovej školy. Vyučil sa za typografa. Vojenskú službu absolvoval v Piešťanoch a neskôr sa vybral do Prahy, kde prestriedal rôzne povolania. Zoznámil sa tu ja s hviezdou nemého filmu, Hedou Kieslerovou, ktorá mu otvorila svet kamier. Dostal príležitosť v štábe kameramana Otta Hellera v ateliéroch AB štúdia. A tu sa začala jeho práca s objektívom, i keď zatiaľ "iba" od kamery. Dostal sa až do americkej filmovej spoločnosti 20th Century Fox. Stáž v Paríži a potom prvá veľká úloha - zachytiť Mussoliniho inváziu do Abesínie. Odtiaľ do Španielska a Dežo sa snažil zaznamenať udalosti občianskej vojny. Vytvoril pri tom nerozlučnú trojku so spisovateľom Ernestom Hemingwayom a americkým fotografom Robertom Capom. Keď sa Dežovi pokazila kamera, vymenil ju za foťák a s tým cestoval hore dole po Španielsku. V Španielsku sa Hoffmann oženil, no nikdy o tom veľa ľudí nevedelo. Nehovoril o tom, pretože pri prejazde vojnovým frontom mu manželku zastrelili len niekoľko týždňov od svadby. 

Pri vážnejšom zranení - strelnom poranení lebky, sa Dežo dostal do zajatia na francúzskej strane Pyrenejí. Nevieme, ako sa odtiaľ dostal do Anglicka, ale vieme, že sa v ňom pridal najprv k našim jednotkám, potom k Royal Air Force. Áno, .. v čase svetovej vojny. V Anglicku sa druhýkrát oženil, s dievčinou židovského pôvodu, Lilly. Spolu mali dcéru Dolores a syna Davida.